Od paru lat podziwiam dwie kobiety. A podziwiam je w bardzo podobnych rzeczach. Obie jako jedne z niewielu na tym świecie potrafią mi PRZEMÓWIĆ DO ROZUMU. Chociaż nie zawsze… Tylko im nie podobał się mój pomysł wyjazdu do Anglii na studia. Ale, jak wiadomo, nie udało im się mnie przekabacić.

Obie są żonami liderów chrześcijańskich i Mike Bickle mówił o nich jak mówił, że żony liderów będą najbliżej Boga, bo w trakcie kiedy oni (liderzy) nauczają, one robią to, o czym oni mówią. Tutaj nastąpiła wielka ma parafrazotwornia, bo nie mogę znaleźć tego kiedy to mówił.

Ich MĄDROŚĆ ŻYCIOWA jest po prostu powalająca. Znają rozwiązanie na każdy problem, każde zmaganie i samopoczucie. Zawsze mówią całkiem co innego niż reszta ludzkości. Ich rady zdecydowanie nie są od parady i gdyby świat ich słuchał to wyglądałby o wiele lepiej. Mają głowy i serca otwarte ponad podziały, ale mądrość utrzymuje je stale w jednym światopoglądzie. Potrafią się POŚWIĘCAĆ, ale wiedzą też kiedy wziąć byka za rogi i samemu WALCZYĆ o to, co ważne.

Obie są matkami trzech córek. Przypadek? :) To jednak nie wszystko. Różnica wieku owych córek jest dokładnie taka sama, a najstarsze grają na flecie poprzecznym. Oho!

Znają swoją wartość i ELEGANCJE niosą zarówno w sobie, jak i na sobie, ale gdy trzeba potrafią PRZEJŚĆ PRZEZ BŁOTA RZEKĘ. Potrafią przebywać w praktycznie każdych warunkach i rozmawiać z ludźmi wszelkiego pokroju.

Obie mają problemy zdrowotne z tej samej półki – może z niej ta mądrość?

I jeszcze coś ich łączy, dla mnie nie do pojęcia i dla książek gimnazjalnych z WOSu też nie do pojęcia. NIE MAJĄ FOBII PRZED ŚMIERCIĄ. Mówią o niej tak gładko i prosto, że ciary po całym człowieku przechodzą.

Mimo, że nigdy się nie spotkały to wpływ na mnie przeogromny mają i miały. A każdy, kto się na którąś z nich natknie kiedyś w życiu niech wie, że go zaszczyt kopnął niemały.

Na ich przykładzie robię listę co potrzeba by osiągać sukcesy w dziedzinie “radzenie sobie z życiem codziennym”: trzeba się modlić, trzeba czytać dobre książki mądrych ludzi kierujących się tymi samymi wartościami, ale bardzo różnych, trzeba myśleć samemu kiedy się czyta Biblię i kiedy się słucha wiadomości, trzeba znać swoją wartość i nie pozwalać nikomu jej ruszyć. Ważne jest mieć swoje zdanie i choćby nie wiem jak by ono było niezgrywające się z danym otoczeniem – nie zmieniać go. To buduje stabilność i świadomość tego kim się naprawdę jest. Przez to, że jestem najmłodsza w rodzinie w pewnym okresie mego życia moim problemem było “nie wiem co uważam”. Kłóciłam się nawet jak nie byłam pewna czy się przypadkiem nie zgadzam :) I w momencie, kiedy zaczęłam ustawiać swoje zdanie od malutkich, podstawowych rzeczy zaczynając – mój problem prysnął. Wiem co wiem i jak czegoś nie wiem to też wiem, że nie wiem. I bardzo dobrze mi z tym. Żeby być godnym naśladowania należy z mądrością kategoryzować sprawy na te godne uwagi i na te, które można po prostu ominąć. Istotna jest również umiejętność mówienia – mówienia prostego, prawdziwego i sensownego. I prostolinijność, o nią też powinno się zabiegać u siebie. Należy być otwartym na drugiego człowieka, ale trzeba myśleć przy tym, żeby akceptując człowieka nie przyswajać zła, które mu się do buta przylepiło. Należy odpowiednio się odżywiać (zakwaszać żołądek, ale nie zakwaszać organizmu, jeść dużo zup, warzyw, naturalnych witamin). Dbać o zdrowie nie tylko swoje ale i rodziny i znajomych, troszczyć się o nich. Odpuszczać winy, nie ciągnąć smrodu za nikim, bo nigdy nie wiemy czy ktoś nie załatwił już tej sprawy z Bogiem. A to przed Nim przecież odpowiadamy nie przed sobą nawzajem. Spełniać marzenia i zachęcać innych do spełniania marzeń. Mówić otwarcie o swoich błędach i przestrzegać innych przed ich popełnianiem. Nie szerzyć zranień, nie plotkować, nie rozpowiadać jak bardzo zostało się przez kogoś zranionym – to rani kolejną osobę.

1