O Panie, któryś jest na niebie,
wyciągnij sprawiedliwą dłoń!
Wołamy z cudzych stron do Ciebie
o polski dach i polską broń.

Świętowanie stulecia Niepodległości Polski w Royal Albert Hall w Londynie. “Sto lat” to był zdecydowanie jeden z najpiękniejszych koncertów na jakich kiedykolwiek byłam. Ale tak jak w tytule.

Przed tak wielkim wydarzeniem ślady łez zaciera się makijażem, ale już na samym początku, gdy powstaliśmy do hymnów, nowe ślady się utworzyły. Później wiązanka pieśni patriotycznych ściskała mocno od środka. Wzniosły charakter i wysoki poziom wzruszenia podtrzymał Leszek Możdżer grając Chopina, a za nim London Gala Orchestra pod batutą Stephena Elleryego na nowo przybliżyli nam Paderewskiego. Grażyna Torbicka razem z Kasią Maderą w obu językach przedstawiały nie tylko repertuar i artystów, ale i znaczenie pieśni, historię Polski oraz naszą wspólną historię z Wielką Brytanią. Do tego harcerze Polonii i dzieci z polskich szkół sobotnich dumnie wystąpiły wyśpiewując dzieje naszego narodu.

Był czas, że Polski nie było na mapie. Dlaczego tak się musiało zdarzyć, że obcej mowy uczono w szkołach i trzeba było o Polsce marzyć?

Te i inne słowa piosenek przez nich wykonywanych nabierają większego znaczenia biorąc pod uwagę to, że dzieci te wychowują się na emigracji. To ich i ich rodziców wolny wybór, żeby uczyć się polskiego języka, polskiej historii i kultury. Poprzez polską muzykę patriotyczną, folkową i jazzową oraz wiersze recytowane przez Wojtka Piekarskiego przypomniano nam jaką drogę przebyli nasi przodkowie po to, żebyśmy dzisiaj mogli być wolni.

Wszystko to porywające, wzruszające, ale i radujące, z czego to ostatnie w żałobny ton się nie wpisuje.

Przyznaję, że czasem gdy temat śmierci mi się realnie narzuci jestem zagubiona. Pokorni ludzie nie mają takich problemów, bo nie muszą wszystkiego rozumieć. Ja muszę. Dlaczego dobrzy ludzie umierają? Może dlatego, że zostaliby skrzywdzeni tak w życiu, że lepiej im odejść do Nieba póki jest otwarte? Albo dlatego, bo gdyby nie dorwała ich śmierć ciała to śmierć duszy by ich dopadła? To są jedyne opcje, które nie kłócą się ze wszystkim w co wierzę. Ale to, że je uznaję nie znaczy, że nie ma we mnie gniewu.

Myślałam, że ten koncert będzie dla mnie pewnego rodzaju kompromisem i pauzą. Ale oczyszczenie samo przyszło śpiewając

A kiedy przyjdzie także po mnie zegarmistrz światła purpurowy (…) na wszystko jeszcze raz popatrzę i pójdę – nie wiem gdzie – na zawsze

Po kilku powtórzeniach tego refrenu w znakomitym wykonaniu Tadeusza Woźniaka poczułam jakby kamień spadł mi z serca. Normalnie słysząc ten tekst bym zaczęła analizować jak bardzo nie jestem jasna i gotowa, ale tym razem błękit w głowie sam się utworzył, a fakt, że masa ludzi wspólnie śpiewała ten właśnie refren sprawił, że w krótkim momencie śmierć spadła na wartości.

Trzeba wszystko przeżyć samemu w całości, nie iść na łatwiznę i nie szukać skrótów,

nie zamieniaj serca w twardy głaz, póki jeszcze serce masz

bo jak się ćwiczy odrzucanie własnych uczuć to można w końcu nie czuć nic. Utwór za utworem trafiał do mnie jak gdybym je pierwszy raz słyszała, jak gdyby lekarz mi je osobiście przedstawiał. A to jedynie Wyszkoni, Jopek, Kurzak, Badach, Górniak i Sojka. No, może nie “jedynie”

Życie nie tylko po to jest by brać, życie nie po to by bezczynnie trwać i aby żyć siebie samego trzeba dać

Jeśli ja nie umarłam to muszę żyć, a żeby żyć – siebie samego trzeba dać, trzeba się poświęcać. Bo na miły Bóg! Życie nie jest po to, żeby bezczynnie trwać. Czasem tylko jesteśmy, tak jak A. Sachs rzekł kiedyś, że śmierć jest bardziej uniwersalna niż życie i każdy umiera, ale nie każdy żyje.


Patrząc na dzieje Polski widzimy, że dla zbyt wielu świat się skończył za wcześnie. Dzięki nim jednak my możemy teraz świętować Polskość. Tak też dzięki naszym bliskim, którzy odeszli wbrew wszelkiej woli, możemy próbować świętować i doceniać życie. Zarówno ich, jak i nasze własne.

Kocham mój kraj, moją rodzinę i moich przyjaciół nad życie. Potrzebowałam 4,5-godzinnego koncertu w RAH przepełnionego polskością, żeby wreszcie pokochać i Anglię.

.

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.